Tańce kurpiowskie

Kurpie to ludzie weseli, zawzięci i pełni uporu, ale i towarzyscy, gościnni i życzliwi. Z pozytywnego usposobienia wynika zamiłowanie do tańców ludowych: starej baby, fafura i powolniaka. Mają one specyficzną melodię, rytm i są bardzo żywioło

Kultura kurpiowska

Sztuka bursztyniarska, ozdobne wycinanki, ludowe zwyczaje, specjały kuchni kurpiowskiej, regionalne imprezy, krzyże i kapliczki przydrożne to wspaniałe atrakcje turystyczne dla odwiedzających Puszczę Zieloną.

Sztuka ludowa

Plastyka obrzędowa, rękodzieło artystyczne, w tym: rzeźba kurpiowska, wycinanka, wyroby z bursztynu, a także dawne obrzędy i zwyczaje jako dorobek sztuki ludowej stanowią prawdziwy powód do dumy dla mieszkańców Kurpi Zielonych.

Zespoły ludowe

Na obszarze Kurpi działa kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych, których występy odbywają się w strojach ludowych. W działalność zespołów angażują się dzieci, młodzież i dorośli. Grupom tanecznym towarzyszą zespoły muzyczne (grajki)

Przyroda

Wyjątkowo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest teren Kurpi Zielonych: czystość powietrza, zwarte kompleksy leśne, pastwiska przeplatane zadrzewieniami, drobne cieki wodne, rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Turystyka

Teren LGD „Kurpsie Razem” cechuje bogactwo świata przyrodniczego. Obszary leśne oraz sąsiedztwo rzek Narew i Omulew stanowią idealne miejsca lęgowe dla dzikiego ptactwa, a lasy idealne schronienie dla wielu gatunków zwierząt.

Kultura materialna

Krzyże przydrożne to elementy charakterystyczne dla krajobrazu Kurpi Zielonych. Rozsiane po całym terenie wśród drzew i otulającej je soczystej zieleni były i są świadectwem głębokiej, silnie zakorzenionej wiary ludności kurpiowskiej.

Przyroda

Wyjątkowo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest teren Kurpi Zielonych: czystość powietrza, zwarte kompleksy leśne, pastwiska przeplatane zadrzewieniami, drobne cieki wodne, rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Przedszkola bez granic

Projekt „Przedszkola bez granic” to wyrównanie szans edukacyjnych dzieci w wieku 3-5 lat mieszkających na wsiach na terenie działania LGD „Kurpsie Razem”, to także nauka poprzez zabawę, wycieczki edukacyjne, pomoc logopedy i psychologa.

Strona startowa LGD Aktualności
Aktualności
Lista rankingowa operacji w zakresie rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 19 października 2017 06:41

W dniu 13 października 2017 roku w Wydmusach odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem" mające na celu ocenę i wybór wniosków do dofinansowania w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej.

Więcej…
 
Zmiana formularzy wniosków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 16 października 2017 09:18

Informujemy, że od dnia 16.10.2017 roku na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostały udostępnione nowe formularze wniosków w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Poniżej link z formularzami wniosków: 
http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-kierowanego-przez-spolecznosc.html 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania:
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


 
Lista stypendystów na rok akademicki 2017/2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 października 2017 12:43

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości opublikowała listę stypendystów, którzy otrzymali stypendia pomostowe na rok akademicki 2017/2018. Stypendia zostały przyznane w ramach konkursu na Stypendia Pomostowe dla tegorocznych maturzystów.
Więcej…
 
Serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pn. "EkoLeader.pl LGD dla zrównoważonego rozwoju. Środowisko, klimat, ekoinnowacje w operacjach RLKS" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 sierpnia 2017 07:32


Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze” serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pn. "EkoLeader.pl LGD dla zrównoważonego rozwoju. Środowisko, klimat, ekoinnowacje w operacjach RLKS".


Więcej…
 
XVI edycja Programu Stypendiów Pomostowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 04 lipca 2017 07:49


Uwaga! Ruszyła kolejna edycja Programu Stypendiów Pomostowych na rok akademicki 2017/2018

Więcej…
 
Polska Wieś - dziedzictwo i przyszłość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 lutego 2017 11:56

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła IX edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

Więcej…
 
Konsultacje społeczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 stycznia 2017 10:04

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że trwa proces uzgadniania zaproponowanych zmian do LSR oraz procedur oceny i wyboru operacji według lokalnych kryteriów wyboru oraz oceny i wyboru grantobiorców, a także regulaminu pracy Zarządu.

Zmiany maja charakter porządkujący zapisy w/w dokumentów w odniesieniu do Wytycznych nr 2/1/2016 z dnia 30 sierpnia 2016 r. w zakresie jednolitego i prawidłowego wykonywania przez lokalne grupy działania zadań związanych z realizacją strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” i Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2016r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Dz. U. z 2016r. poz. 1390), a także są wynikiem uwag i wniosków, które zgłaszali mieszkańcy obszaru objętego LSR podczas spotkań informacyjnych w listopadzie 2016 r.

W związku z powyższym LGD prowadzi proces konsultacji społecznych wyżej wymienionych dokumentów, które są zamieszczone poniżej.

Uwagi prosimy zgłaszać drogą mailową na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 stycznia 2017 r. do godziny 16.00.

Więcej…
 
Ogłoszenie o wyborze strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 kwietnia 2016 08:53

Informujemy, że Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem" została wybrana do realizacji Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem wsparcia finansowego w ramach Strategii zapraszamy do śledzenia Nas na facebook'u, oraz sprawdzania naszej strony internetowej, gdzie będą zamieszczane informacje o spotkaniach, szkoleniach oraz naborach wniosków.

Lista rankingowa

 
Walne Zebranie Członków - Myszyniec, dn. 6 kwietnia 2016 r. o godz. 13.30 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Anna Walijewska   
wtorek, 29 marca 2016 11:32

ZAPROSZENIE

na Walne Zebranie Członków Związku Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”


W dniu 6 kwietnia 2016 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Myszyńcu przy ul. Plac Wolności 60 odbędzie się Walne Zebranie Członków Związku Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”. 

Więcej…
 
Wniosek o wybór LSR złożony PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 04 stycznia 2016 09:00

Wniosek o wybór LSR złożony

W środę, 30 grudnia 2015 r. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem” złożyła w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego wniosek o wybór Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 dla obszaru gmin: Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec oraz Olszewo-Borki. Zgodnie z Regulaminem konkursu wyboru LSR dokonuje się w terminie czterech miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków.

Więcej…
 
Spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy Chorzele dotyczące przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 18 listopada 2015 13:38


Spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy Chorzele dotyczące przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022

OGŁOSZENIE

Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” zaprasza na spotkanie dotyczące przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców, działających przedsiębiorców, osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą, lokalnych liderów organizacji pozarządowych, przedstawicieli instytucji publicznych, rolników, sołtysów, radnych z terenu gminy Chorzele na spotkanie dotyczące zdiagnozowania potrzeb mieszkańców, analizę mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla obszaru gminy oraz wyznaczenie celów rozwoju gminy.

Termin i miejsce spotkania:

26.11.2015r. – sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy Chorzele, ul. Stanisława Komosińskiego 1, 06-330 Chorzele

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Reklama
Reklama
Reklama

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information